<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> ارز دیجیتال چیست؟
درآمد دلاری

ارز دیجیتال چیست؟

| 16:00 | 6

ارز دیجیتال یا رمزارز( Cryptocurrency ) چیست؟
رمزارز یک دارایی به صورت دیجیتال و یا شکل دیجیتال پول است که بر مبنای فن‌آوری زنجیره بلوکی (blockchain) ساخته شده‌است که تنها به صورت آنلاین وجود دارد. رمزارزها از رمزنگاری (Cryptography) برای تایید و تضمین تراکنش ها استفاده می‌کنند. در حال حاضر نزدیک به دو هزار رمزارز  مختلف در جهان وجود دارد و بسیاری از مردم آن‌ها را به عنوان نقطه عطفی برای نیل به یک اقتصاد عادلانه تر و آینده می‌بینند.
در ساده‌ترین شکل بیان، رمزارزها با ثبت تراکنش ها در یک پایگاه‌داده غیر متمرکز (که همان بلوک های زنجیره بلوکی هستند) به منظور مشخص کردن اینکه چقدر از آن واحد ارز به هر فرد (هر آدرس کیف پول) تعلق دارد کار می‌کنند. با این توضیح، سیستم با نحوه کار فعلی بانکداری تفاوت چندانی ندارد و تفاوت صرفا در نحوه نگهداری اطلاعات حساب ها می باشد. به عنوان مثال، پولی که شما به صورت آنلاین پرداخت می‌کنید از اصول مشابهی پیروی می‌کند: شما پول را از حساب بانکی خود به حساب دیگری واریز می‌کنید این اتفاق با کسر از ارقام دیجیتال که به عنوان دارایی حساب شما شناخته می شود اتفاق می افتد و عملا در دنیای حقیقی هیچ نقل و انتقال فیزیکی اتفاق نمی افتد بلکه صرفا محموعه ای از اطلاعات در یک پایگاه داده ذخیره می شود. 
تفاوت اساسی در نقطه ای نمایان می شود که شخصی بخواهد از حساب الکترونیکی خود پول کاغذی یا سکه برداشت کند که بانک این خدمت را به وی ارائه می کند اما رمزارزها قابلیت برداشت به صورت فیزیکی ندارند و در صورت لزوم باید با توجه به نرخ تبدیل، به یکی از ارز های فیزیکی تبدیل شوند تا قابل برداشت باشند. 


زمانی که از رمزارز ها استفاده می‌کنید الزاما حداقل یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارید که هر دوی آن‌ها به عنوان رشته‌های اعداد و حروف تصادفی ظاهر می‌شوند. بسیار مهم است که شما هرگز کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید. همچنین بسیار مهم است که کلید خصوصی خود را داشته باشید و در یک مکان امن نگهداری کنید. هیچ رمزارزی ساز و کاری برای حالتی که کلید خصوصی فراموش شود ندارد و این یعنی اگر کلید خصوصی خود را فراموش یا گم کنید، کنترل همه چیز از دست شما خارج است.
تفاوت عمده بین مدل‌های مالی سنتی و رمزارزها وجود دارد در طبیعت غیر متمرکزرمزارزها است. این یعنی زمانی که شما یکرمزارز  را هزینه می‌کنید، تایید تراکنش از طریق یک مرجع مرکزی مانند بانک یایک موسسه مالی صورت نمی گیرد، بلکه جامعه ای از کاربران آن رمزارز از طریق یک شبکه نظیر به  نظیر (Peer-To-Peer) به یک اتفاق نظر می‌رسد که تراکنش شما قانونی است. بسیاری از مردم این موضوع را یکی از جالب‌ترین ومتمایز کننده ترین جنبه‌های رمزارزها می‌دانند، این توزیع قدرت منجر به عصری جدید می‌شود که در آن پول توسط مردم کنترل می‌شود نه سازمان‌های بزرگ و دولت ها. اکثر رمزارزها حریم خصوصی تضمینی را به کاربران ارایه می‌کنند زیرا هویت هر فرد پشت یک صفحه هنری از رمز نگاری پنهان است، به این معنی که حریم خصوصی همه دست‌نخورده باقی می‌ماند.
رمزارزها می توانند همانند واحد پولی رایج که به صورت عمومی از آن استفاده می‌کنیم برای پرداخت کالاها و خدمات مورد استفاده قرار بگیرند. در ابتدای پیدایش رمزارزها تعداد کسب و کار ها و بنگاه های اقتصادی که رمزارزها را می پذیرفتند بسیار محدود بود، اما اکنون دایره ی پذیرندگان به صورت شگفت انگیزی به طور مداوم در حال افزایش است چرا که سطح آگاهی روزانه گسترش می‌یابد و جریان بزرگ تری را ایجاد می‌کند. 

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها