<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> یک دهه با بیت کوین
درآمد دلاری

یک دهه با بیت کوین

| 07:00 | 3

جشن تولد 10 سالگی بیت کوین
در روز 31 اکتبر سال 2018 در نقاط متعددی از دنیا، جشن ده سالگی پدر بزرگ ارزهای رمزنگاری شده یعنی بیت کوین توسط طرفداران آن برگزار شد. تا زمان برگزاری این جشن بزرگی بازار بیت کوین به چیزی در حدود 180 میلیارد دلار و گستردگی کاربران آن به تمام کشور های دنیا رسیده بود. 
حدود ۱۰ سال پیش، زمانی که شخص یا گروهی ملقب به Satoshi Nakamoto سند White Paper را با عنوان "بیت کوین، یک سیستم مالی الکترونیکی نظیر به نظیر" منتشر کرد و به این ترتیب  این ارز رمزنگاری شده و فن‌آوری آن را به جهان معرفی کرد.
بیت کوین که با علامت اخصاری BTC شناخته شده است،  اولین رمزارز جهان و یک پیشگام بود. این موضوع برخی از قدیمی ترین صنایع جهان را با تحولی جدید مواجه کرده و درک ما را از آنچه می‌تواند به عنوان دارایی در بازارهای مالی در نظر گرفته شود را تغییر داده است. به افتخار دهمین سالگرد تولد بیت کوین، این پدر بزرگ کارکشته، آنچه که از زمان تولد تا امروز بر آن گذشته است را در قالب بازه های زمانی کوتاه مرور می کنیم. 
سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ شروع و آغاز به حرکت: در حالی که اغلب فعالیت‌های اولیه بیت کوین زیر پوشش نگهداری می‌شود، این باور وجود دارد که اولین تراکنش بین Satoshi Nakamoto و یک توسعه دهنده به نام Hal Finney رخ داد. این رمز ارز  تا سال ۲۰۱۰ در مسیر اصلی که برای آن طراحی شده بود قرارنگرفت و محبوبیت زیادی کسب نکرد. در طول آن سال ها، قیمت بیت کوین به کندی افزایش یافت اما هرگز به ۱.۰۰ دلار نرسید. بالاترین قیمت ثبت‌ شده برای آن 36 سنت بود. 
بزرگ‌ترین قدم برای شناخت عمومی و انجام تراکنش های روزمره توسط بیت کوین روز پیتزا بوده‌است. روز پیتزا به عنوان یک روز یاد بود برای اولین تراکنش "دنیای واقعی" شناخته می‌شود که در آن یک فرد با پرداخت ۱۰،۰۰۰ بیت کوین دو پیتزا از Papa John’s خرید. امروزه قیمت آن دو پیتزا با توجه به نرخ تبدیل روز بیت کوین حدود 90 میلیون دلار می باشد !
سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ ادامه حیات و حرکت:  بیت کوین تلاش کرد که در سالهای اولیه خود به جریان اصلی برسد اما در سال ۲۰۱۳، پس از یک سری تغییرات عظیم در قیمت آن، سرانجام به جریان اصلی رسید. تنها در یک ماه در سال ۲۰۱۳، قیمت از ۱۰۰ دلار به بیش از ۱۰۰۰ دلار افزایش یافت. این جهش عظیم بود که توجه بسیاری از رسانه‌ها و چهره‌های مالی را جلب کرد، که بسیاری از آن‌ها تا قبل از این بر باورهای اولیه خود مبنی بر اینکه بیت کوین چیزی بیش از یک شوخی نیست، پافشاری می کردند.
بزرگ‌ترین رسوایی که از این دوران به یادگار ماند فروپاشی Mt Gox بود. این شرکت پیشتاز مبادلات آنلاین و اولین صرافی اینترنتی جهان بود. پس از اینکه هکرها حدود ۵۰۰ میلیون دلار از بیت کوین و بیش از ۳۰ میلیون دلار پول نقد موجود در این صرافی را سرقت کردند Mt Gox مجبور به پذیرش و اعلام ورشکستگی شد. این اتفاق هنوز هم بزرگ‌ترین رسوایی در صنعت رمزارز ها است و اولین اتفاقی بود که توجه جهان را به سوی امنیتی که بیت کوین به ارمغان می آورد معطوف کرد. 
سال ۲۰۱7 یک انقلاب: کسانی که در این سال سر خود را درون برف فرو کرده بودند هم شاهد بودند! شاهد اینکه چطور بیت کوین و سایر رمز ارز ها حرکت موشکی رو به بالای بسیار بزرگی را تجربه کردند. بیت کوین منفجر شد و در برخی مبادلات آنلاین به مبلغ ۲۰،۰۰۰ دلار معامله شد. بسیاری از اقتصاد دانان بزرگ دنیا در تفسیر چگونگی رقم خوردن این جریان به چالش کشیده شدند. 

سال ۲۰۱۷ اولین سالی بود که ما شاهد پیوستن موسسات بزرگ مالی دنیا به قطار بیت کوین بودیم. شرکت‌هایی مانند Goldman Sachs شروع به بررسی ظرفیت های تجاری بیت کوین کردند. همچنین بورس اوراق بهادار شیکاگو Chicago Board Options Exchange شروع به بررسی درخواست های انجام معاملات توسط بیت کوین کرد. همه این تحولات به افزایش قیمت بیت کویت شدیدا دامن زد.
تا ژانویه ۲۰۱۸، قیمت بیت کوین از ۲۰،۰۰۰ دلار به ۱۰،۰۰۰ دلار کاهش یافت. بخشی از سقوط ناگهانی قیمت را می توان به افزایش هراس نسبت داد که ریشه آن در رویکرد دولت ها بود. دولت های بزرگ قصد کردند با تصویب قوانین مختلف برای پیش‌گیری از پولشویی و ارتکاب جرائم مالی مختلف پیشگام باشند. 
سال ۲۰۱۸ جایی که ما هستیم : قیمت بیت کوین در چهار ماه اول سال 2018 برای مدت کوتاهی در کانال 4000 دلار تثبیت شد که این ثبات در قیمت باعث شد سرمایه گذاران جدید وارد بازار شوند و هم سرمایه گذاران قدیمی سرمایه های جدیدی وارد بازار کنند. شرکت‌های جدید و قدیمی از کوچک و بزرگ برای پیدا کردن جایگاه خود برای سرمایه‌گذاری بر روی رمزنگاری و رمزارزها کار می‌کنند. این اتفاق در حال رقم زدن موج افزایش قیمت جدید در قیمت رمز ارز ها است. 
من فکر می کنم در زمان تولد 20 سالگی بیت کوین کسانی موفق و سربلند خواهند بود که از تلاطم های رودخانه پر خروش رمزارز ها ناامید نشده و همواره ثابت قدم مانده اند.
 

مقاله مرتبط:  بنیانگذار بیت کوین شایسته جایزه نوبل صلح

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها