<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد ژاپن
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد ژاپن

| 14:00 | 5

ژاپن جز کشورهایی است که مردم آن علاقه به بازار سهام و سرمایه گذاری دارند. پیشتر در مقاله ای اشاره کردیم که بورس توکیو سومین بازار بورس دنیاست. علاوه بر آن "ین" ژاپن از جمله ارزهایی می باشد که در بازار جهانی (فارکس) مورد توجه معامله گران است و برابری جفت ارزهای "GBPJPY"، "EURJPY" و "USDJPY" معامله گران حرفه ای این بازار را جهت معامله جذب می کند. از این رو در این مقاله سعی داریم با برخی از مفاهیم این بازار و ارکان آن آشنا شویم: 
بانک مرکزی ژاپن Bank of Japan-BOJ
در سال 1998، ژاپن قانون جدیدی تصویب کرد که به بانک مرکزی "BOJ" استقلال عملیاتی جدا از وزارت امور دارایی می داد. کنترل کامل بر سیاست پولی به بانک مرکزی محول شد و وزارت امور دارایی مسئول سیاست های مربوط به معاملات ارز باقی ماند. اعضای هیات سیاست گذاری عبارتند از: رئیس، نائب رئیس و 5 عضو هیات سیاست گذاری.
نرخ های بهره
این نرخ، نرخ تقاضای شبانه یا نرخ اصلی بین بانکی کوتاه مدت است. نرخ تقاضا توسط عملیات بازار آزاد بانک مرکزی که برای اداره نقدینگی طراحی شده است، کنترل می گردد. بانک مرکزی از نرخ تقاضا برای نشان دادن تغییرات در سیاست پولی که بر ارز تاثیر می گذارد، استفاده می کند.
اوراق قرضه دولتی ژاپن Japanese Government Bonds-JGB
بانک مرکزی هر ماه دست به خرید اوراق قرضه 10 و 20 ساله دولتی می زند تا نقدینگی به نظام پولی تزریق کند. بازده انگپایه اوراق قرضه 10 ساله نقش نشانگر کلیدی نرخ های بهره بلند مدت را ایفا می کند. تفاوت بین اوراق قرضه 10 ساله و بازده اوراق بهادار 10 ساله خزانه، محرک مهم نرخ های مبادله "USDJPY" است. اوراق قرضه دولتی رو به نزول (بازده رو به صعود) معمولا منجر به تقویت "ین" شده و بر برابری "USDJPY" تاثیر می گذارد.
آژانس دولتی برای سیاست گذاری اقتصادی و مالی
این آژانس در سال 2001 به طور رسمی جایگزین آژانس قدرتمند برنامه ریزی اقتصادی شد. این سازمان مسئول تدوین برنامه های اقتصادی و هماهنگ کننده سیاست های اقتصادی از جمله اشتغال، تجارت بین الملل و مسائل مبادلات ارز است. در این سازمان وزیر، مدیر آژانس و همچنین مدیر آژانس خدمات مالی بالاترین تشکیلات سامان دهنده بازار هستند.
اطلاعات اقتصادی ژاپن
اطلاعات و گزارش های اقتصادی اصلی ژاپن شامل: GDP، بررسی فصلی گرایش ها و انتظارات تجاری، PMI(خدمات و تولید)، بیکاری، تولید صنعتی، تجارت بین الملل و ذخیره پول می باشد.
شاخص NiKKei
این شاخص، شاخص پیش رو سهام ژاپن است. نزول منطقی "ین" معمولا سهام شرکت های صادراتی را بالا می برد که منجر به تقویت شاخص سهام می شود.
رابطه "ین" و Nikkei بعضی مواقع برعکس می شود که طی آن بازار قوی Nikkei ، "ین" را تقویت می کند چرا که دارایی سرمایه گذاران به سهام نام گذاری شده با "ین" انتقال می یابد. نرخ مبادله "USDJPY" بعضی مواقع تحت تاثیر حرکات نرخ های غیر مستقیم برابری مانند "EURJPY" قرار می گیرد. مثلا اگر "USDJP" صعود کند، ممکن است دلیل آن "یوروی" رو به افزایش در مقابل "ین" باشد. این صعود می تواند در نرخ غیر مستقیم به علت گرایش متضاد بین ژاپن و منطقه یورو  باشد.

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها