<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد انگلیس 2
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد انگلیس 2

| 11:00 | 2

برای بررسی اقتصاد انگلیس، همانند بخش اول سعی داریم به بررسی برخی مفاهیم پایه در آن بپردازیم. مفاهیمی که به ما کمک می کنند تا بتوانیم ارکان اقتصادی این کشور را بهتر درک کنیم:

بخش اول: آشنایی با اقتصاد انگلیس 1
بخش دوم: آشنایی با اقتصاد انگلیس 2
بخش سوم: آشنایی با اقتصاد انگلیس 3

بانک پادشاهی انگلستان

اوراق قرضه دولتی انگلیس Gilts
اوراق قرضه دولتی مرغوبترین اوراق بهادار هستند. تفاوت بین بازده گیلت 10 ساله و سند خزانه 10 ساله آمریکا معمولا بر نرخ برابری  ارز تاثیر می گذارد. تفاوت بین گیلت ها و اوراق قرضه آلمان بسیار حائز اهمیت است زیرا بر نرخ برابری یورو به پوند تاثیر می گذارد و در نتیجه می تواند بر نرخ برابری پوند به دلار نیز موثر باشد. 
سپرده های 3 ماهه یورو پوند EURGBP
سپرده های "یورو-ارز" وجوهی هستند که در بانک های خارج از حوزه مبدا آن پول موجود هستند. مثلا موجودی های "ین"  ژاپن خارج از ژاپن "یوروین" و حساب های با نام پوند در خارج از منطقه انگلیس "یوروپوند" خوانده می شوند. نرخ سپرده های سه ماهه "یوروپوند" انگپایه با ارزشی برای تعیین تفاوت نرخ بهره است. انگپایه یاد شده کمک مناسبی برای برآورد نرخ های برابری ارزهاست. اگر بخواهیم یک مثال نظری در مورد برابری پوند به دلار داشته باشیم، هرچه تفاوت نرخ بهره به نفع "یورودلار" در مقابل سپرده های "یوروپوند" باشد، احتمال سقوط برابری پوند به دلار بیشتر است. بعضی مواقع این ارتباط به دلیل تداخل دیگر فاکتورها صدق نمی کند.
وزارت دارایی (خزانه) انگلستان
پس از مصوبه قانونی استقلال بانک انگلستان در ژوئن 1997، نقش وزارت دارایی در تعیین سیاست پولی به میزان قابل توجهی کمرنگ شد. با وجود آن، هنوز هم وزارت دارایی هدف تورم را برای بانک مرکزی تعیین می کند و انتصاب های کلیدی برای در این بانک را برعهده دارد. وزارت دارایی بعد از آن در سال 2003 اعلام کرد که در حال تغییر معیار اولیه تورم بانک انگلستان از معیار جاری شاخص قیمت خرده فروشی منهای پرداخت های بهره رهن (RPI-X) به شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده (HICP) است. 

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

 

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها