<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد انگلیس 3
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد انگلیس 3

| 10:00 | 2

در هفته های اخیر در بریتانیا صحبت بسیار درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا یا همان برگزیت (Brexit) است. در بازارهای جهانی ارزش پوند انگلیس به شدت کاهش یافته و اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. در مقاله آشنایی با اقتصاد انگلیس3 قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم:
خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که به برگزیت (Brexit) معروف است، به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفته می شود. در یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۶ مردم این کشور رای بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دادند و حکومت انگلیس اعلام کرد که در ۲۹ مارس ۲۰۱۷ از اتحادیه اروپا خارج می گردد که در دیرترین حالت تا ۳۱ مارس ۲۰۱۹، بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

بخش اول: آشنایی با اقتصاد انگلیس 1
بخش دوم: آشنایی با اقتصاد انگلیس 2
بخش سوم: آشنایی با اقتصاد انگلیس 3

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نتایجی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در پی خواهد داشت. برگزیت می‌تواند در بازار ارز، انرژی، فلزات گرانبها (طلا و…)، کالاهای مختلف و شاخص‌های بورس و… تأثیرات مهمی بگذارد.
برگزیت اثرات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت بر بریتانیا، اتحادیه اروپا و کل جهان خواهد گذاشت. در کوتاه مدت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ایجاد شوک‌های روانی و قیمتی به بازار خواهد داشت. در میان مدت، برگزیت می‌تواند واکنش دولت‌ها و مردم کشورهای دیگر را برانگیزد و آنها نیز خواهان همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا بشوند. در اینصورت واحد پول مشترک اتحادیه اروپا تأثیر خواهد پذیرفت و این امر می‌تواند ماهیت یورو را تغییر داده و کاهش سرمایه‌گذاری در این منطقه را به دنبال داشته باشد که حاصلی جز رکود نخواهد داشت. در بلند مدت در دنیا این موضوع پذیرفته خواهد شد و شرایط اقتصادی به حالت اولیه باز می گردد.
خروج از اتحادیه هدفی سیاسی بوده‌است که از سوی افراد، گروه‌های مدافع، و احزاب سیاسی در بریتانیا از زمان پیوستن آن به اتحادیه اروپا در سال ۱۹۷۳ دنبال شده‌است. در ادامه به بررسی دلایل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می پردازیم:
برای آنکه بریتانیا بتواند به سیستم پول واحد ملحق شود، نرخ های بهره این کشور باید با سطح نرخ منطقه یورو مطابقت داشته باشد. اگر مردم این کشور با انتخاب یورو موافقت کنند، ارزش استرلینگ باید در مقابل یورو کاهش یابد تا برای صنعت این کشور سود تجاری کافی کسب کند. بنابراین هر حرکتی که نشان از نزدیک شدن انگلستان به حوزه یورو داشته باشد، بر استرلینگ تاثیر نزولی خواهد داشت (در دراز مدت) از جمله این حرکات می توان سخنرانی، اظهار نظر و رای گیری را نام برد. 
پنج پرسش محوری برای عضویت در اتحادیه اروپا از جانب بریتانیا مطرح است:
1.    آیا پیوستن به اتحادیه پول و اقتصاد(EMU) شرایط بهتری را برای موسسات جهت تصمیم گیری برای سرمایه گذاری بلند مدت در انگلستان فراهم می آورد؟
2.    پیوستن به EMU چه تاثیری بر موقعیت رقابتی صنعت خدمات مالی انگلستان، به خصوص بازار های عمده فروشی (منطقه تجاری لندن) خواهد داشت؟
3.    آیا سیکل های تجاری و ساختارهای اقتصادی آنقدر سازگار هستند که انگلستان و دیگر کشورهای اروپا بتوانند با نرخ های بهره دائمی به راحتی زندگی کنند؟
4.    آیا انعطاف پذیری کافی برای حل و فصل مشکلات احتمالی وجود دارد؟
5.    آیا پیوستن به EMU به ارتقا رشد، ثبات و افزایش پایدار فرصت های شغلی کمک می کند؟
وزارت دارایی انگلیس در ژوئن 2003، ارزیابی خود را از پنج پرسش اقتصادی منتشر کرد. تنها شرط 2 که تاثیر پیوستن به EMU بر صنعت خدمات مالی را ارزیابی می کرد، نمره قبولی گرفت. 
با توجه به مطالب عنوان شده، به نظر می رسد خروج از اتحادیه اروپا اگر تاثیرات کوتاه مدت  و میان مدت آن را در نظر نگیریم، در طولانی مدت به نفع انگلستان است. باید دید در آینده در ارتباط با برگزیت در بریتانیا چه تصمیمی اتخاذ می گردد و در مقابل اتحادیه اروپا چه راهکاری را در پیش می گیرد.

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها