<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد سوئیس
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد سوئیس

| 15:00 | 5

بانک ملی سوئیس Swiss National Bank-SNB

بانک مرکزی سوئیس در سال 1906 و به موجب قانون فدرال سوئیس تأسیس شد. این بانک دارای حداکثر استقلال در تعیین خط مشی پولی و نرخ برابری ارزها می باشد و معمولا در کنفرانس مطبوعاتی خود هر سه ماه یکبار تغییرات نرخ بهره را حساب می کند.
 استقلال مالی بانک مرکزی شامل بودجه های عملیاتی و نظارت و کنترل انحصاری بر چرخه پول  این کشور است. قانون اساسی همچنین مانع ‌اعطای وام به دولت از طرف بانک مرکزی می شود.
اقدامات صورت‌گرفته برای حصول اطمینان از استقلال بانک مرکزی، به معنی عدم پاسخگویی بانک مرکزی نیست. لازم است که بانک مرکزی سوئیس با انتشار گزارش های منظم، وضعیت اقتصادی کشور را برای شورای فدرال تشریح کند. بانک مرکزی سوئیس، گزارش سالیانه ای را نیز تقدیم مجلس فدرال می کند و در آن بر مواردی مانند سیاست های پولی و پیشرفت در ازای اهداف اقتصادی تأکید مي ورزد. 
بانک مرکزی سوئیس به صورت سهامی عام فعالیت کرده و سهام آن در اختیار دیگر بانک های سوئیس است. گردش تعداد سهام محدود به 100000 سهم بوده و هر سهم به‌طور متوسط  تقریباً معادل 25 میلیون فرانک سوئیس است. بانک مرکزی سوئیس به ‌عنوان شرکت سهامی به سهامداران خود سود پرداخت می کند اما کل پرداختی به سهامداران نباید از 6% سود ایالات** که شامل کنفدراسیون سوئیس است، فراتر رود.

قبل از موافقت نامه واشنگتن در سال 1999، طبق قانون اساسی سوئیس، طلا 38% اندوخته های بانک ملی سوئیس را تشکیل می داد که این امر تضمینی بر ثبات پولی این کشور به خصوص در ایام ناپایداری مالی در سطح جهان بود. کشور سوئیس با نزدیک به 3000 تن طلا در ذخایر رسمی خود پس از آمریکا، صندوق بین المللی پول و کشورهای منطقه یورو چهارمین دارنده شمش طلا در سطح جهان است. 
کشور سوئیس در آوریل 1999 پس از فراتر رفتن اندوخته طلا از 40% که در قانون اساسی تعیین شده بود، به طور رسمی بر عدم پشنوانه طلا بر فرانک سوئیس (واحد پولی کشور سوئیس) رای داد. با وجود جدایی فرانک از طلا، به دلیل رازداری سیستم بانکی و بی طرفی سیاسی کشور سوئیس، سیستم بانکی این کشور از امنیت بالایی برخوردار است.


**توجه: مفهوم ایالت در سوئیس شباهت زیادی به مفهوم ایالت در ایالت متحده آمریکا دارد. کشور سوئیس در قالب یک کنفدراسیون از اعضا (ایالت) است که اين کشور را تشکیل می دهند.سوئیس شامل 26 ایالت است که "کانتون" نامیده می شود.

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

 

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها