<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد استرالیا
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد استرالیا

| 16:30 | 2

دلار استرالیا یا "آسی" به نام ارز کالا شناخته می شود، زیرا رابطه نزدیکی با قیمت های طلا، مس، نیکل، زغال سنگ و پشم دارد که همه آن ها 2/3 صادرات را تشکیل می دهند. به دلیل آنکه این کالا ها بخش اعظم صادرات کشور استرالیا هستند، اندوخته آسی به قیمت این کالاها بستگی دارد. وقتی قیمت این کالاها افزایش می یابد، به تبع آن، نسبت جفت ارزهای "آسی" نیز به نفع این ارز تغییر می کنند.
20 درصد کل صادرات استرالیا به ژاپن است و همین امر سبب رابطه نزدیک تجاری این دو کشور می شود. این رابطه به همراه رابطه قوی با حوزه اروپا، حرکات پشت سرهم آسی، یورو و ین را توجیه می کند.
بانک مرکزی استرالیا  Reserve Bank of Australia
بانک مرکزی استرالیا یکی از اولین بانک های مرکزی در جهان پس از بانک مرکزی آمریکاست که در سال 1993 از نظر اجرایی مستقل شده است. این هدف به صورت میان مدت تعیین شده تا موجب رشد اقتصادی سالم و ادامه پذیر شود. این بانک هدف تورم در سال را 2 الی 3 درصد اتخاذ کرده است.
ابزار اصلی خط مشی پولی بانک پس انداز استرالیا، نرخ بهره بازار پول است که به صورت نرخ نقد بیان می شود. نرخ نقدی نرخی ست که بر وام های یک شبه بین نهادهای مالی اعمال می شود.
با آنکه بانک پس انداز استرالیا در سال 1993 جهت دستیابی به اهداف تورمی خود استقلال عملی بدست آورده است، اما ریاست بانک و معاون وی توسط وزیر دارایی منصوب می شوند.
اطلاعات اقتصادی اصلی استرالیا عبارتند از: تولید ناخالص ملی، میزان دستمزد اشتغال، نرخ بیکاری، شاخص قیمت مصرف کننده، قیمت های خرده فروشی و شاخص قیمت تولید کننده است.

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها