<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> آشنایی با اقتصاد منطقه یورو 1
درآمد دلاری

آشنایی با اقتصاد منطقه یورو 1

| 12:00 | 2

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت و صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود، باز می‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شده است. 

بخش اول: آشنایی با اقتصاد منطقه یورو 1
بخش دوم: آشنایی با اقتصاد منطقه یورو 2
بخش سوم: آشنایی با اقتصاد منطقه یورو 3
بخش چهارم: آشنایی با اقتصاد منطقه یورو 4

بانک مرکزی اروپا European Central Bank
پی ریزی تشکیل بانک مرکزی اروپا در سال ۱۹۹۲ و به دنبال تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد اتحادیه اقتصادی و پولی برای کشورهای حوزه یورو انجام شد و در نهایت در اول ژوئن ۱۹۹۸ بانک مرکزی اروپا به شکل فعلی کار خود را آغاز کرد. مقر بانک مرکزی اروپا شهر فرانکفورت آلمان است که بزرگترین مرکز مالی در منطقه یورو به‌شمار می‌آید. 
بانک مرکزی اروپا کنترل سیاست های پولی در منطقه یورو را بر عهده دارد. اداره بانک مرکزی اروپا برعهده شورای حکام است. شورای حکام نیز از دو هیات اجرایی تشکیل می شوند که عبارتند از:
-هیات اجرایی فرمانداران بانک های مرکزی
-هیات اجرایی داخلی شامل رئیس بانک مرکزی اروپا، نائب رئیس و چهار عضو دیگر

اهداف و خط مشی بانک مرکزی اروپا
بانک مرکزی اروپا مسئولیت حفظ ثبات قیمت در منطقه یورو را برعهده دارد. در پاییز 2002، بانک مرکزی اروپا به ارزیابی سالانه رشد M3 طبق ارزش مرجع 4.5 درصد که از زمان تاسیس این بانک حاصل نشده است، پایان داد. این بانک در ماه می 2003 استراتژی خود را کمی اصلاح کرد تا از ریسک های کاهش تورم جلوگیری کند. این بانک تعریف ثبات قیمت خود را از زیر 2 درصد به نزدیک 2 درصد تغییر داد.
بانک مرکزی اروپا هر پنجشنبه در میان جلسه ای تشکیل می دهد تا نرخ های بهره را اعلام کند. همچنین پس از جلسه هر ماه یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می کند و طی آن دیدگاه های کلی خود را در مورد سیاست های پولی و اقتصادی بیان می کند.
بانک مرکزی اروپا برای اداره نقدینگی، از نرخ شرایط مالی جدید که بهره کلیدی کوتاه مدت است، استفاده می کند. تفاوت بین نرخ شرایط مالی جدید و نرخ وجوه فدرال آمریکا نشانگر خوبی برای برابری یورو و دلار آمریکاست.

مقالات مرتبط:
آشنایی با اقتصاد آمریکا
آشنایی با اقتصاد منطقه یورو
آشنایی با اقتصاد انگلیس
آشنایی با اقتصاد سوئیس
آشنایی با اقتصاد ژاپن
آشنایی با اقتصاد استرالیا
آشنایی با اقتصاد کانادا

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها