<span class='far fa-dollar-sign color-default'></span> بخش سوم: دفتر کل توزیع شده چیست؟
درآمد دلاری

بخش سوم: دفتر کل توزیع شده چیست؟

| 11:30 | 2

تا به اینجا در این راهنما توضیح داده ایم که فناوری بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟  اما در مفاهیم بلاک چین و رمزارزها اصطلاحی وجود دارد  که  احتمالا در هر بحثی که در مورد آن‌ها می‌شود آن را شنیده باشید. این اصطلاح"دفتر کل توزیع شده" است اما این به چه معناست؟ 

دفتر کل، پایه و اساس حسابداری، به اندازه نوشتن و پول، باستانی هستند. برای درک این موضوع لازم است نگاهی به گذشته بیندازیم.

پس از انقلاب کشاورزی، هزاران سال پیش، جوامع به روش‌های کاملاً جدید شکل گرفتند. جمعیت رشد می‌کرد و مردم کمتر به جوامع کشاورزی تمایل داشتند. در عوض، آن‌ها تصمیم به اجتماع در روستاهای بزرگتر گرفتند. با بزرگتر شدن جوامع پیچیده تر، پس از انقلاب کشاورزی، استفاده از سیستم متفاوتی برای مدیریت اطلاعات ظهور یافت: اعداد.
 در زمان‌های باستان افرادی که مسئول جمع آوری میوه‌ها و غذا بودند،نیازی به پردازش اعداد و حساب کتاب پیچیده‌ای نبود. اما با وجود رشد جوامع، جمع آوری مالیات از شهروندان برای رهبران جامعه، روسای دهکده ها و پادشاهان بسیار مهم شد. برای انجام  کاردر این مقیاس، بسیار مهم بود که نهادهای معتبر بتوانند اطلاعات عددی را به طور مناسب ذخیره و پردازش کنند. این امر منجر به نیاز به اشکال مختلف داده‌ها شد: اطلاعات مربوط به درآمدهای مردم، بدهی‌های بین مردم و درمورد پرداخت ها و بدهی های انجام شده بین شهروندان یا روستاها.
در مقیاس وسیع، بدهی‌هایی مانند این هزاران بیت داده تشکیل شده است که همه آن‌ها باید به شیوه ای کارآمد ذخیره و پردازش شوند. متأسفانه، هنگامی که نیاز به به خاطر سپردن و محاسبه چنین داده های ریاضی است، کارایی مغز انسان به طور کلی کم می شود. به دلیل ناتوانی مغز در مقابله با پیچیدگی ، شبکه ها و تمدن های انسانی ساده و کوچک باقی مانده است ، تا اینکه سیستمی به وجود آمد که پردازش داده های عددی را در  این مقیاس امکان پذیر کند.
به طور خاص، نمادها و ارقام نمایانگر اعداد ،اشکال، محصولات و روابط علی هستند. به طور مؤثر، این را می‌توان به عنوان سیستم اصلی دفتر دانست: نه خطوط و نقشه های باریک در داخل غارها ، بلکه سیستم های حسابداری ساده برای واسطه روابط عددی بین مردم ، خانواده ها و جوامع.
در زمان باستان داد و ستد ها در برگه های پاپیروس ثبت می شده است.  سال‌ها بعد با توسعه جوامع منجر به تشکیل "اصناف" در اروپای غربی شد که می‌توان آن را به عنوان اولین نسخه بانک‌ها درک کرد. به اصناف این اختیار داده شد كه وامهایی (سرمایه) را به كشاورزان و سازندگان ارائه دهند، بنابراین از روش‌های اصلی حسابداری برای مدیریت معاملات مختلف از یك نقطه "متمركز" (اصناف) استفاده می‌كنند.
به عبارت ساده ، یک دفتر مرکزی متمرکز یا عمومی یک مکانیسم ثبت اسناد برای معاملات مالی در درون سازمان، جامعه یا اکوسیستم خاص است. به عبارت دیگر، هر جا که ارزش‌های مالی به مرحله اجرا درآید و معاملات یا مبادلات ارزش انجام شود، یک دفترچه لازم است.
از نظر حسابداری مدرن، یک دفتر کل عبارت است از تمام معاملات مربوط به دارایی‌های شرکت، بدهی‌ها، سهام، هزینه‌ها و درآمد کلی شرکت. به طور سنتی، این یک کتاب بزرگ است، که در آن هر حساب در دفترچه اصلی از یک یا چند صفحه تشکیل شده است.
در زمان های اخیر، دفترها سیستم های حسابداری هستند که توسط برنامه‌های رایانه ای اداره می شوند. امروزه فرآیند نگهداری یک دفترچه راهنما و ثبت پرونده‌های فرایندهای مالی از طریق صفحه گسترده و الگوریتم‌های اکسل که ثابت کرده‌اند بسیار مطمئن‌تر از مغز انسان هستند، هنگام پردازش مقادیر زیادی از داده‌های پیچیده مالی، به طور قابل توجهی سریعتر و راحت تر انجام می‌شود.

این به اندازه کافی ساده به نظر می رسد، اما چرا همه اکنون درباره دفترهای توزیع شده صحبت می کنند ، و تفاوت چیست؟

قدرت محاسباتی و دستیابی به موفقیت در رمزنگار، در کنار کشف و استفاده برخی از الگوریتم های جدید و جالب، امکان ایجاد دفترهای توزیع شده را فراهم آورده است.

در ساده ترین شکل، یک دفتر توزیع شده یک پایگاه داده است که توسط هر شرکت کننده (یا گره) در یک شبکه بزرگ بطور مستقل به روز می‌شود. توزیع منحصر به فرد است: سوابق توسط یک مرجع مرکزی به گره های مختلف منتقل نمی شوند، بلکه در عوض به طور مستقل توسط هر گره ساخته و نگهداری می شوند. یعنی هر گره در شبکه هر معامله را پردازش می کند ، به نتیجه می رسد و سپس به نتیجه گیری رأی می دهد تا مطمئن شود اکثریت با نتیجه گیری موافق هستند.

وقتی این اتفاق نظر وجود داشته باشد، دفتر توزیع شده به روز شده و همه گره‌ها نسخه مشابه خود را از دفترچه راهنما حفظ می کنند. این معماری یک مهارت جدید را به عنوان یک سیستم ضبط می‌کند که فراتر از بودن یک بانک اطلاعاتی ساده است. دفترهای توزیع شده یک شکل پویا از رسانه‌ها هستند و دارای ویژگی ها و قابلیت هایی هستند که بسیار فراتر از هدیه های مبتنی بر کاغذ استاتیک هستند. در حال حاضر آن‌ها ما را قادر می سازند انواع جدیدی از روابط در دنیای دیجیتال را رسمی و ایمن کنیم.

مهمترین نوع روابط جدید این است که هزینه اعتماد (که قبلاً توسط اسناد رسمی، وکلا، بانکها، افسران انطباق نظارتی، دولتها و غیره ارائه میشود) با توجه به معماری و ویژگی های دفتر توزیع شده از آن جلوگیری میشود. مورد بعدی بلاک چین ها هستند. بلاک چینها یک دفترچه یا پایگاه داده توزیع شده هستند که برای نگهداری لیست در حال رشد سوابق، به نام "بلوک" مورد استفاده قرار می‌گیرد. به یاد داشته باشید هر بلاک چینی یک دفتر توزیع شده است اما هر دفتر توزیع شده یک بلاک چین نیست.

اختراع دفترچه توزیع شده بیانگر انقلابی در نحوه جمع آوری و اطلاع رسانی اطلاعات است. این برای هر دو داده استاتیک (رجیستری) و داده های پویا (معاملات) صدق می کند. دفترچه های توزیع شده به کاربران اجازه می‌دهد فراتر از سرپرستی ساده یک بانک اطلاعاتی حرکت کنند و انرژی را به سمت نحوه استفاده، دستکاری و استخراج ارزش از پایگاه دادهها منحرف کنند - در مورد نگهداری یک بانک اطلاعاتی کمتر، بیشتر در مورد مدیریت یک سیستم ضبط.

منبع: بورس با ما

دیدگاه شما

|   مشاهده قوانین و مقررات

دیدگاه‌ها